“Nöro Pazarlamaya Giriş” çıktı!

3

Nöro pazarlama alanında Türkçe olarak şimdiye kadar yazılmış en kapsamlı teori ve uygulama kitabı “Nöro Pazarlamaya Giriş” çıktı!
Brand Map dergisi ile Nisan-Mayıs 2016 sayısında ücretsiz olarak dağıtılan kitap, nöro pazarlamanın teorisi, teknikleri ve uygulama alanlarına dair bir çok soru işaretini gideriyor. Nöro pazarlama derslerinde okutulabilecek değerde akademik ve pratik referanslara sahip olan “Nöro Pazarlamaya Giriş” bu alandaki önemli bir açığı kapatıyor.

GfK Türkiye araştırma şirketi, Neuro Discover ve Brand Map dergisinin ortak işbirliği ile çıkan kitap hakkında detaylı bilgiye www.noropazarlama.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Kitabı satın almak için tıklayınız: www.noropazarlama.net

Değerli kardeşim ve Neuro Discover’ın kurucu ortağı Ömer Yavuz ile birlikte hazırladığımız bu kitabın ortaya çıkışında özellikle teşekkür borçlu olduğumuz isimler oldu. Buradan da onlara şükranlarımızı sunarım.

“Bu kitabın hazırlanmasındaki teşviği ve desteği için öncelikle Brand Map dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Bülent Fidan’a çok teşekkür ederiz. Onun bize bir ağabey sıcaklığında her daim kattığı öneriler ve motivasyonu kesinlikle yadsıyamayız. Öte yandan nöro pazarlama araştırmalarının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geleneksel araştırma yöntemleriyle entegre olmasını sağlamak üzere beraberce büyük uğraş verdiğimiz Türkiye’deki en iyi araştırma şirketi GfK’nın muhteşem ekibine ve GfK’nın vizyoner genel müdürü Fulya Durmuş’a çok şey borçluyuz. GfK’nın gerek kantitatif gerekse kalitatif alanlardaki profesyonelliğini nöro pazarlama uzmanlığımız ile birleştirince pazarlama araştırmaları, dünya standartlarının ötesinde bir kapsayıcılığa, tutarlılığa ve güvenilirliğe sahip oldu. Yıllardır dostluktan da öte bir ağabey-kardeş ilişkisiyle pazarlama ve marka sohbetlerinden, faydalandığımız Doç. Dr. Uğur Batı bize çok şey kattı. Türkiye’nin tartışmasız en iyi pazarlama gurularından olan Uğur Batı ile yürüttüğümüz “Ben Bilmem Beynim Bilir” adlı kitap projemiz de bu kitabın yazılmasında sağlam bir temel oluşturmuştur. Davranışsal ekonomi ya da nöro ekonomi olarak tabir edilen disiplinin Türkiye’deki en iyi elçilerinden olan, Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Orhan Erdem hocamızın ise ufkumuzu açan desteğini elbette unutmadık. “Ben Bilmem Beynim Bilir” adlı kitabın yazarlarından olan sevgili ağabeyimiz Orhan Erdem’in, finansal kararlarımızı etkileyen unsurları keşfetmemizde ve tüketici davranışlarını buna göre değerlendirmemizde büyük katkısı bulunuyor. Bu yüzden teşekkürün âlâsını hakediyor. Sona yazmamıza rağmen herşeyden önce sevgili eşlerimiz ve evlatlarımızın destekleri olmasaydı bu kitabı ortaya koyamazdık. Onlara teşekkürden çok daha fazlasını borçluyuz…”

Kitap hakkında düşüncelerini çok önemsediğim üstadların görüşlerine de burada yer vermek isterim:

Geleneksel araştırma mı yoksa nöro pazarlama metodları mı? Eğer bu sorunun tek bir cevabı olduğunu düşünüyorsanız, nöro pazarlama konusundaki bilgilerinizi derinleştirmek için şu anda doğru kitabı seçtiğinizi söyleyebilirim.

Pazarlama araştırmaları sektörü geleceğin araştırma tanımına doğru kapsamını genişleterek bir evrim geçiriyor. Bu evrimi tetikleyen tek bir unsur var, o da insan. Araştırma sektörü, tüketiciler ve markalar arasındaki kesişme noktasında çalışan, odağında tüketicinin kararlarını ve tercihlerini anlama ve analiz etme olduğu için şanslı bir konuma sahip. Tüketiciyi daha hızlı ve daha akılcı yöntemlerle anlama ihtiyacı ile tetiklenen sektörel değişim, nöro pazarlama gibi yeni bilimsel yaklaşımları ve teknolojileri kapsayarak yoluna devam ediyor. Geleneksel araştırma tekniklerini tamamlayıcı nöro bilim temelli metodlar ile insanı anlama yetkinliğimiz, iç görüleri derinleştirme yeteneğimiz artıyor.

Pazarlama ve iletişim profesyonelleri için titizlikle hazırlanan bu değerli kitap ile noktaları birleştirebileceksiniz.

Fulya Durmuş / GfK Consumer Experiences Genel Müdürü


Akıllı insanlar neden aptalca hatalar yaparlar hiç düşündünüz mü? Kararlarınızı siz bizzat kendiniz mi veriyorsunuz? Ya siz karar verdiğinizi sandığınız andan önce karar, sizin adınıza veriliyorsa? Peki, o zaman tüketim prensipleri? Size söyleyelim; inandığımız herhangi bir şeyin rasyonel sebeplere dayandığını sanırız, oysa bu genellikle doğru değildir. Tutumlarımız, inançlarımız, arzularımız ve eylemlerimiz her zaman mantığa dayanmaz; daha ziyade, mantığımızla bilinçaltı sezgilerimiz arasındaki çatışma sonucu oluşur. Tüketirken de öyle biliyor musunuz? Öyleyse pazarlama mekanizmaları nasıl kullanıyor bu önemli bilgiyi? İç görülerimizi nasıl tanımlıyor?

İşte ilham verici bir nöro pazarlama ajansı olan Neuro Discover, standart pazarlama ilkelerinin ötesinde bir düşünce ile tüketici davranışlarının gerçek nedenini, bu çarpıcı kitapta bizlere olabildiğince basit olarak anlatıyor.

Doç. Dr. Uğur Batı / Borsa İstanbul Kurumsal İletişim Direktörü


Teknolojinin de etkisiyle günümüzde en hızlı gelişen alanlardan biri Nörobilim. Neredeyse her gün beyinle ilgili yeni bir keşfe imza atılan bu alan diğer bilim alanlarını da bu gelişmeye ayak uydurmaya zorluyor. Pazarlama da bu alanlardan bir tanesi. Kılınç Orhan Erdemir ve Ömer Yavuz da Türk okuyucuların bu gelişmelerden uzak kalmaması amacıyla çok güzel bir eser hazırlamışlar. Kitapta yazarların hem profesyonel hem de entelektüel birikimlerinden önemli parçalar bulacaksınız. Sektördeki herkeste bulunması gereken bir el kitabı…

Doç. Dr. Orhan Erdem / Bilgi Üniversitesi


Farklılaşmanın zorlaştığı, mesajların ise gürültü içerisinde kaybolmasının kolaylaştığı günümüzde, yaratıcılığın çözmek zorunda olduğu başlıklarda da değişimler görülüyor. Nöro pazarlama, her geçen gün bireye daha fazla odaklanan pazarlama iletişimi için bu sebeple büyük bir fırsat niteliğinde. Daha önce fark edilmemiş ve başka araştırmalarla elde edilemeyecek verilerle yepyeni kapılar açılıyor. Nöro pazarlamadaki gelişmeler sadece pazarlama alanında değil, kreatif ekiplerin yaratıcılıklarının yönlendirilmesiyle reklam sektöründe de yeni bir dönem başlamasına önayak olacak. Pazarlama iletişimi ile ilgilenen herkesin elinin altında bulundurması gereken çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir kaynak.

Birol Özcanlı / Alaaddin Adworks Ajans Başkanı


Pazarlamanın ölçümlemesinin bir çok yolu bir çok tekniği var. Ama tüketicilerin fizyolojik tepkilerine dayanan bir araştırma yöntemi yoktu. Nöro pazarlama, insan zihninin gizemine dair hepimize ufuk açıcı görüler sağlayan bir dal. Bu konuya özenle hazırlanmış bu eser, tüm pazarlama yöneticilerinin okuması gereken bir referans kaynağıdır.

Ahmet Akyol / Speed Medya Ajans Başkanı


Geçtiğimiz yıllarda çok tartışıldı. Bugün de tartışılıyor ve belki gelecekte de tartışılacak. İnsanların beynine girerek, onların bu araştırma yöntemiyle yönetildiğine inananlar var. Oysa nöro pazarlama araştırmaları, iç görünün fiziksel hali diyebiliriz. Dile getiremediğimiz pek çok durum bu araştırma ile ortaya çıkıyor. Kimsenin beynine girilip bir ürün pazarlandığı yok. Tam tersine cevaplanamayan durumlar cevap kazanıyor. Hatta nöro pazarlama araştırmaları, diğer araştırma yöntemlerinin bir sağlaması oluyor. Bir buluşa kötü diyebilmek için, buluştan elde edilen ürünün nasıl kullanıldığına bakmak lazım. Dinamit gibi… Nobel’in yaklaşımı gibi. Nöro pazarlama iyi ki bulundu. Sonuçlarını iyi yönde kullanmak bizlerin sorumluluğunda. Bu eser ile Türkiye markalaşma alanına çok önemli bir literatür kaynağı kazandırıldı. Çok teşekkürler…

Bülent Fidan / Marka Danışmanı / BrandMap Genel Yayın Yönetmeni


Klasik pazarlamanın yerini alacak ve disiplinler arası işbirliği ile ortaya çıkan, emekleme seviyesinde olan nöropazarlama çok güzel, akıcı ve anlaşılır bir şekilde derlenmiş. Özellikle bu konuya ilgi duyan her bireye, işletmeye kılavuz olacak bir kitap olacak. Örnekler ve bilimsel veriler kitaba renk ve ivme katmış.

Doç. Dr. Korkut Ulucan / Üsküdar Üniversitesi