Bir Tüketim Çılgınlığı Hastalığı: Alışverişkolikler (Mini Test)

Alışverişkolik: Tek istediği biraz daha kredi kartı limitiydi….

Compulsive Buying Disorder (Durdurulamayan alışveriş bozukluğu) hastaları ya da Shopaholic yani Türkçe karşılığı ile Alışverişkolikler, harcama davranışlarını kontrol edemeyen bireylerdir. Bu tarz insanlar için bir şeyi satın almak kavurucu sıcakta buz gibi bir gazoz içmeye benzer. Onları rahatlatır, harika hissetmelerine sebep olur.

Herkes bir kere de olsa gereğinden fazla harcamıştır. Bu durum özellikle bayram dönemleri ve tatillerde yaşanabiliyor. Evet, aslında gerçek şudur; yeni bir araba, elbise, ev ya da herhangi bir şey almak hepimizi çok mutlu eder. Fakat harcamalarını normal/ölçülü bir şekilde yapan bireylerle alışverişkolikler arasında büyük bir fark var. Alışverişkolikler bir satın alımın ardından hemen diğerini yapar ve bu alışverişlerin oluşturduğu heyecan, karar verme-değerlendirme yetilerinin kullanımına nazaran daha ağır basar.  Alışverişkolikler harcama davranışlarını kontrol edemezler. Her yeni alışveriş onları heyecanlandırır ve aslında onları bu alışverişleri yapmaya iten sebep ürünün kendisi değil, ona sahip olma heyecanıdır. Mantık yerine heyecan tercih edilir.

shopaholic_alisveriskolik_2

Son yıllarda alışverişkoliklerin çoğalmasını tetikleyen en önemli unsur tüketim çağında yaşıyor olmamız. Hızlı tüketim, gıdadan modaya, bilgiden teknolojiye kadar her alanda etkisini göstermeye başladı. Artık bir bilgiyi sindirmeye çalışmıyoruz. Onun yerine ihtiyacımız olduğunda Google’dan o bilgiye ulaşmaya çalışıyoruz. Annemizin babamızın yıllarca aynı kıyafetleri giydiği dönem geride kaldı. Artık kıyafetlerimiz ayakkabılarımız eskimeden, yırtılmadan modaya yenik düşüyor. Kredi kartlarımızın sayısı ve limiti artarken 8 ayda bir cep telefonu değiştirerek teknolojiyi yakından takip edenler grubunda olmanın hazzını yaşıyoruz.

İğneyi birazda kendimize batıralım. Evet pazarlama camiası olarak hepimizin bu tüketim çılgınlığında tuzu var. Her pazarlamacı yeni müşteriler çekmek, eldeki müşterilerin ceplerini kendi ürünleri için boşaltmasını sağlamak için her yolu her taktiği denemeye çalışıyor. Televizyonda, sokakta, arabada, otobüste, markette, internette, gazetede, dergide yani size ulaşabileceğimiz her yerde boş bırakmamaya çalışıyoruz. Bunun sonucu ise siz değerli müşterilerimizden bazılarını hasta edebiliyor!

shopaholic_alisveriskolik_3

Alışverişkolik tipleri:

Eğer aşırı dozda alışveriş isteği olanlardansanız şimdi gelin size tanıdık gelecek alışverişkoliklere bakalım.

  1. Durdurulamayanlar: Duygusal sıkıntı çektiğinde alışveriş yapanlar. En çok acıdığım bunlar. Devamlı depresif halleri vardır. Bundan kurtulmak için kendilerini dışarı atmaları ve birşeyler almaları lazım. Eşiniz böyle bir tipse kredi kartı limitini devamlı kontrol edin! Limiti dolduysa evde terör estirebilir!
  2. Ganimetçiler: Daima en iyi ürün için alışveriş yapanlar. Bu tipler çok iyi araştırmacıdır. En iyiye ulaşmak için fellik fellik dolaşır ve avını gördüğünde fiyatını zerre umursamaz! Hayatı kaliteli yaşar, keyif adamıdır!
  3. Görmemişler: Müsriflik imajını ve gösterişli ürünleri sevenler. Lüks segmentte ürün ve hizmetleri olanların en sevdiği kesim. Fiyatını bile sormadan 2 saatte 500bin dolarlık alışveriş yapan ünlülerimiz geldi aklıma 🙂 (Fiyatını sorsa 2 saatte çıkamazdı herhalde mağazadan!) Kimbilir belki de onlarla Nişantaşı, İstinye Park, Zorlu Center, Miami ya da Dubai’de karşılaşabilirsiniz???
  4. İndirimciler: İhtiyaçları olmasa da indirimde olan ürünleri alanlar. Onları yılın 365 günü indirim odaklı tüm mağazalarda, outlet’lerde, private shopping sitelerinde görebilirsiniz.
  5. Bulimikler: Satınalma ve iade kısır döngüsüne kapılmış olanlar. Yeni tüketiciyi koruma kanunu sağolsun 15 gün koşulsuz iade şartı ile bu kesim şuan mutluluğun zirvesini yaşıyor. E-ticaret siteleri onların ihtiyaçlarına çok rahat cevap veriyor artık. Kargo maliyetleri dışında çok sıkıntı yaratmazlar…
  6. Koleksiyonerler: Bir ürünün tüm renklerini ya da tüm bağlantılı ürünlerini almadan alışverişi tamamlamış hissedemeyenler. Aldı mı aksesuarına kadar alır. FBÜ (fatura başına ürün) oranını artırdığı için çok sevilirler.

Alışverişkolik olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? 

Hadi 20 soruluk basit bir test yapalım.