Mağazacılık ve E-Ticaret Çarpışması

Son yıllarda özellikle e-ticaret ile fiyat kıyaslamalarının çok daha kolay hale gelmesiyle alışverişin internete kayması kaçınılmaz bir hal alıyor. E-ticaretin her geçen gün toplam ticaretteki payını artırması elbette ürüne ulaşım kolaylığı ve alışverişte harcanan zamandan tasarruf etmek de önemli etkenler arasında yer alıyor.  Bu esnada havayı iyi koklayan markalar da mağazalarında müşteri kaybı yaşamamak ve daha çok müşteri çekebilmek için ziyaretçilerine farklı atmosferler ve deneyimler yaşatmanın kıymetini son 5 yıldır anlamaya başladı. Sadece vitrin tasarımlarında gerçekleşen görsel gelişim bile bu akımın ilk adımları diyebiliriz. Ancak elbette mağaza içinde fark yaratılmadıkça vitrin tasarımı tek başına katma değer sağlayacak bir unsur olamıyor.

Özellikle büyük şehirlerdeki mağazaların, bu markaya özgü atmosfer akımını yakaladığı takdirde, e-ticaretten etkilenmemesi mümkün. Çünkü sabah 7-8’de işe gidip akşam 7-8’de evine varan bir kişinin iş, beslenme, kişisel bakım, TV ve uyku döngüsünden tek çıkış yolu neredeyse alışverişe çıkmak oldu. İnsanlar sırf kafalarını dağıtıp biraz da hava alabilmek için farklı yerler, ürünler görebilmek istiyor.

Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde alışveriş merkezlerinin sayısındaki artışın dikkat çekici olmasının yegane sebebi bu döngünün içerisinde kısılıp kalmış ama daha çok tüketmeye meyilli bir toplum haline gelinmesidir. Ancak şuan işler, sıradan bir AVM açmak veya sıradan bir mağaza açmakla yürüyor olsa bile önümüzdeki 10 yıl toplumun alışkanlıklarında ciddi değişiklikler yaşayacağımız bir dönem olacak. Çünkü tüketici, herşeyin aynı olduğu bir ortamda yine fiyat odaklılığa geçecek ve kısır fiyat kıyaslamaları benzer ürünleri sunan tüm markaları kıskacına almaya devam edecek. Ya da farklı duygular ve anlar yaşatan mağazalara daha fazla ödemeye meyilli olacak.

Perakendenin Rönesansı 

Mağazacılığın e-ticarete karşı en büyük silahı ise tüketicileri kendi rutin hayatlarından koparıp başka bir dünyada gezdirmek, markanıza ait bir rüya alemine sokmak, hipnotize etmek ve ürünlerinizi Charlie’nin Çikolata Fabrikası‘nda dolaşır gibi görmelerini sağlamak. Tabi bunu yaparken marka kimliğinizle örtüşmesini sağlamak önemli. Yoksa tüketicilerin gözünde saçma sapan bir imaj bırakabilirsiniz. Bu yüzden bu tip bir konsept çalışmasının profesyonellerin elinde şekillenmesi gerekir.

Ayrıca bir konsept pazarlamanın sadece perakende mağazalarla sınırlandırılmaması gerektiğini de belirtmeliyim. Bugün birçok otel, restoran, kafe hatta alışveriş merkezleri bile farklı bir atmosfer sunmanın peşinde marka danışmanları ve iç mimarlara para döküyor ve sonucunu alıyor.

Konsept satın alan müşteriler

Konsept mağazacılığın özünde yatan etki ise aslında romanlar, sinema filmleri, dizilerle aynı. Okurken veya izlerken dış dünyadan soyutlandığımız farklı hayatlara girdiğimiz bir düş yeri gibidir aslına bakarsanız. Zaman zaman dış dünyadan kopmak her insanın ihtiyacı olan bir terapi gibidir. Markalaşmanın katma değerini artırmak isteyen perakendecilerin bu etkiden faydalanması sıfır reklamla bile tüketici üzerinde muhteşem bir etki yaratıyor. Üstüne üstlük böyle bir atmosferde alışveriş rüyasına kendini kaptırmış müşteri daha fazlasını ödemekten de çekinmiyor. Bu akımın en önemli geri dönüşlerinden biri de fiyatlara yansıtacağınız kar marjı oluyor.

Peki ya perakende rönesansını kaçıranlar?

Alışveriş merkezlerinin hızla geliştiği bu dönemde farklı bir deneyim sunabilen perakendeciler önümüzdeki 5 yıl içerisinde
rakipleriyle arasını çok hızlı açmış olacak. Türkiye’de mağazacılık hala ürün-stok-teşhir düzlemine sıkışmışken marka imajı ve bilinirliğinde de rakiplerinin birkaç gömlek üstüne çıkmış olacaklar. Zira zaten 10 yıl içerisinde bu yeni akıma geçemeyen perakendeciler e-ticarete ve bu akıma uyan rakiplerine yenilecek. Arayı kapatmak için çok daha fazla efor sarfetmek zorunda kalacaklar.

amazing-interior-decoration-of-louis-vuitton-store-1

Louis Vuitton

 

72134-apple-store

Apple Store

victoria

Victoria’s Secret

Abercrombie--Fitch-06

Abercrombie & Fitch

Kid's Cavern

Kid’s Cavern

Times-Square-Disney-Store

Disney Store

 

Interior of Abercrombie & Fitch Dublin flagship store - photo courtesy of Abercrombie & Fitch Public Relations - 30 October 2012